Rozhovor s Lindou Boldane - víťazkou Leteckej stovky 2023
V sobotu 11. marca skoro ráno sa v Trenčíne začal 9. ročník Leteckej stovky so 180 účastníkmi na štarte. Náročné podmienky a počasie so silným vetrom, snežením a nízkymi teplotami nezabránili bežcom v tom, aby predviedli parádne výkony. V oboch kategóriách sa prepisovali traťové rekordy. Prvou ženou v cieli bola Linda Boldane, ktorá dokončila 105 km dlhú trasu Leteckej stovky za 11:45:36, čo bol tretí najrýchlejší čas celkovo - fantastické! Sme skutočne vďační Linde za to, že navštívila Leteckú stovku a samozrejme, aj za poskytnutie tohto rozhovoru. :-)
Ahoj Linda, minulý víkend priniesol Tvoje víťazstvo na zimnom ultratrailovom preteku Letecká stovka s parádnym tretím miestom celkovo a s novým traťovým rekordom, gratulujem! Mohla by si sa nám prosím predstaviť a povedať nám viac o svojej ultrabežeckej minulosti?
Ďakujem veľmi pekne za možnosť zúčastniť sa pretekov Letecká stovka. Atmosféra pretekov bola úžasná, ľudia na nich boli veľmi prívetiví a otvorení aj napriek jazykovej bariére. Podmienky boli drsné, ale vďaka tomu bolo na týchto pretekoch o jednu výzvu viac.
Linda Boldane (foto: Peter Mečiar)
V krátkosti o mne, som trailová a ultratrailová bežkyňa z Lotyšska, ktoré je dosť rovinatou krajinou. Najvyšší kopec, ktorý máme, má nadmorskú výšku 312 metrov, a tak si asi viete predstaviť, ako náročné je pripraviť sa na ultratramaratóny v horách.
Behám ultramaratóny od roku 2017, kedy som sa zúčastnila svojich prvých 80 km dlhých pretekov v Lotyšsku s 2200 metrami celkového stúpania. Potom, o dva mesiace neskôr, som bežala svoj prvý skutočne horský ultramaratón v Poľsku, ktorý mal dĺžku 61 km a celkové stúpanie 4770 metrov. Odvtedy som odbehla približne 11 oficiálnych ultra pretekov. Najväčším z nich bolo v roku 2021 UTMB - kompletný okruh okolo Mont Blancu, kde som skončila ako 11. žena a na 84. mieste v celkovom poradí.
Čo bol impulz pre Tvoje rozhodnutie prísť na 105-kilometrovú trasu Leteckej stovky 2023? Kde si sa dostala k informácii o tomto podujatí?
Minulý rok v júni sa mi podarilo zlomiť si nohu, mala som trieštivú zlomeninu, kvôli čomu som nebola schopná behať a zúčastňovať sa pretekov takmer počas celého roka. Takže som hľadala nejaké ultra preteky v horách a lesoch na pekných miestach, ktoré by som mohla bežať na začiatku sezóny, aby som týmto spôsobom otestovala moju nohu, aký pocit to bude bežať dole kopcom a pohybovať sa non-stop počas tých dlhých hodín. Len tak som googlila "Ultra preteky marec Európa" a vyskočil mi pretek Letecká stovka. Páčil sa mi popis preteku a to, že ide o lokálne podujatie - mala som pocit, že za ním bude skupina nadšencov, ktorí chcú ľuďom poskytnúť možnosť byť tam vonku dlhé hodiny a stále mať pocit, že je o nich postarané. Začala som s menšími pretekmi a rada chodím na menšie preteky, ktoré nie sú príliš "fancy". Veľmi sa mi páči komunita a atmosféra, ktorá býva na menších pretekoch.
Štart Leteckej stovky 2023 (foto: Peter Mečiar)
Je stovka Tvojim obľúbeným druhom ultrabežeckých pretekov?
Povedala by som, že áno, 100 km vzdialenosti a aj dlhšie preteky sú určitým spôsobom pre mňa komfortné, pretože mám naozaj dobrú vytrvalosť a popri tom nemusím byť nejako super rýchla. Milujem byť vonku v horách, zažiť prírodu, útrapy a možnosť posunúť sa niekam ďalej mentálne aj fyzicky. A myslím, že sa viem dostať čím ďalej tým na väčšie vzdialenosti. Skutočne si to užívam aj napriek tomu, že niekedy v niektorých fázach pretekov nahlas nadávam.
Bola to pre Teba prvá návšteva na ultratrailových pretekov na Slovensku, alebo prvá návšteva tejto krajiny?
Nie, nešlo o moju prvú návštevu Slovenska - bola som pred niekoľkými rokmi v Liptovskom Mikuláši s mojimi kamarátmi, ktorí tu boli lyžovať, ale ja som si tu v zimných podmienkach aj zabehala. Bolo to super behať v snehu a skúšať vybehnúť na niektoré kopce. Hory boli úžasné!
Letecká stovka má profil trate, ktorý je celkom neobvyklý medzi pretekmi Slovenskej Ultratrailovej Ligy - prvých približne 20 km trate sleduje hrádzu pri Váhu a nie sú tu skoro žiadne stúpania. Toto bol pôvodný smer trasy ("najprv hrádza, potom kopce"), ale v minulých niekoľkých ročníkoch bol smer trasy otočený opačne. Aké to bolo pre Teba? Preferovala by si takýto rovinatý úsek na konci pretekov?
Bola som zvedavá, aké to bude bežať prvých takmer 20 kilometrov bez stúpania, pretože som si myslela, že bude pre mňa ťažšie udržiavať rozumné tempo a šetriť si sily až do konca. Ale keď som vyštartovala, zistila som, že sa cítim dobre, cítim sa silná a rozhodla som sa bežať svojim pohodlným tempom tak ďaleko, ako sa na rovine dalo, pretože som vedela, že budem oveľa oveľa pomalšia v kopcoch, keďže tie sú pre mňa najťažšie a v stúpaniach som veľmi pomalá.
Myslím, že to bol výborný štart na to, aby som získala pocit rýchleho behu bez prílišného premýšľania, kam klásť nohy. Umožnilo mi to určitý druh zahriatia sa pred kopcovitou časťou trasy, takže - ano, preferovala by som preteky v smere, ako som ich bežala. Aj keď, na druhú stranu by mohlo byť zaujímavé vyskúšať si aj opačný smer.
Beh na hrádzi Váhu (foto: Peter Mečiar)
Najnáročnejšou časťou trasy bol úsek medzi K4 Šport chata Bezovec a K5 Inovecká chata - podmienky tu boli naozaj tvrdé. Ako si sa vysporiadala s drsným počasím, snehom, nízkou teplotou a silným vetrom?
Áno, toto bolo naozaj náročné. Väčšinou som bežala sama, takže som si dovolila byť skutočne "nahlas". Keď som čelila veľmi silnému vetru alebo snehu, ktorý mi šibal do tváre, len som si niečo tak vykrikovala, smiala som sa nahlas, nahlas som si povzdychla alebo vydávala zvuky ako “Whoop” každý krát, keď som sa pošmykla a spadla. :D V určitom bode mi začali mrznúť ruky a jedna časť mojej tváre bola tiež zmrznutá od silného vetra a snehu.
Keď sa sneh na mojej tvári začal topiť, voda mi kvapkala do očí, kvôli čomu som zle videla (nosím kontaktné šošovky), takže som musela dôverovať svojim nohám viac, ako svojmu zraku.
V krátkosti, bolo to náročné a super zaujímavé!
Stúpanie za Beckovom (foto: Peter Mečiar)
Viditeľnosť počas soboty nebola dobrá, ale napriek tomu - boli na trase miesta a pohľady, ktoré si si užila? Mala si problémy s orientovaním sa na trase?
Jednom miesto, ktoré sa mi pripomína najviac, bol kopec s výhľadom ku koncu trasy. Nevidela som toho veľa, ale z toho, čo som videla - pohľad ponad hory a vrcholky stromov bo, dychberúci. Všetko bolo šedé alebo biele.
Mala som nejaké problémy s orientovaním sa a niekoľko krát som si aj zabehla mimo trasy. Bola som veľmi vďačná, že gpx súbor bol súčasťou povinnej výbavy počas pretekov, pretože bez navigácie v mojich hodinkách by som možno ešte teraz bežala a hľadala cestu von z lesa. :D
Kúsok pred občerstvovačkou K4 na Bezovci (foto: Peter Mečiar)
Bolo niečo, čo ťa počas pretekov vyslovene prekvapilo?
Prekvapením boli miesta zakryté snehom, keď sneh pokryl väčšinu trasy. Musela som premýšľať takmer nad každým krokom, pretože každý krok mohol byť prekvapením. Napríklad, bol tam obrovský snehový závej na chodníku a chcela som bez problémov prebehnúť priamo cez toto miesto. Stúpila som do záveja a ukázala sa to byť veľká kopa lístia, takže to bolo hlbšie, ako som čakala. Zapadla som hlboko do jamy a skoro som stratila rovnováhu. A nie je práve dobré stratiť rovnováhu, keď na na jednej strane je kopec a na druhej prudký svah.
Na trase bolo šesť občerstvovačiek. Bol tento počet pre Teba dostatočný? Bolo tam niečo, čo Ti v občerstvení chýbalo?
Počet občerstvovačiek bol pre mňa úplne dostačujúci a bola som veľmi šťastná byť na každom zo stanovíšť, pretože všetci tu boli prívetiví, chceli pomáhať a starali sa o to, čo potrebujem.
Chcem vysloviť veľké, veľké Ďakujem každému, kto pomáhal dať toto podujatie dokopy a bol tam dlhé hodiny, aby pomáhal bežcom zvládnuť a dokončiť náročnú trasu.
Bolo tam všetko, čo som potrebovala, dokonca viac. Na K5 dokonca dobrovoľníci pre mňa pustili pesničku “We Are the Champions” keď som sa napchávala Snickersom a hltala Colu. Bolo to super!
Na K5 Inovecká chata (foto: Dominik Kuchťák)
Slovenské ultratrailové preteky nie sú tak úplne masové podujatia, skôr komornejšie. V takom počasí, aké panovalo v sobotu, sa v horách nepohybovalo príliš veľa ľudí. Ako sa Ti páčila takáto atmosféra pretekov?
Skutočne som si veľmi, veľmi užívala atmosféru týchto pretekov. Pre mňa je to, že nejde o masové preteky, bonus a hľadala som práve niečo takéto, pretože mi to umožňuje byť sama v horách, prebíjať sa cez útrapy a ťažkosti a pohybovať sa vpred, aby som dosiahla občerstvovačky ako ostrovy tepla a pohodlia.
Je to príležitosť viac si vážiť ľudí, ktorí sú tam, ich láskavosť a ich pomoc. Umožňuje to pozrieť každému z nich do očí a povedať "ďakujem za pomoc a za to, že si tu".
Občerstvovačka na trati Leteckej stovky (foto: Peter Mečiar)
Po tom, čo Kysucká stovka (113 km / +4700 m ultra v severozápadnej časti Slovenska) mala svoj posledný ročník v roku 2020, Letecká stovka je aktuálne jediným zimným stokilometrovým pretekom na Slovensku. Je to akcia, ktorú by si vedela odporučiť svojim priateľom?
Áno, určite! Mesto je krásne, organizácia pretekov je výborná, ľudia sú veľmi milí a tie miesta a hory sú krásne dokonca aj v zlom počasí.
Plánuješ vrátiť sa na Slovensko a vyskúšať možno niektorý iný pretek, napríklad v lete alebo na jeseň?
Veľmi sa mi na Slovensku páčilo a viem si predstaviť, že sa tam vrátim. Môj letný kalendár preekov je plný pretekov v Lotyšsku, ale Letecká stovka by sa mohla stať mojou zimnou destináciou, kam za pretekmi. Uvidíme.
Linda v cieli Leteckej stovky v Trenčíne s novým traťovým rekordom (foto: Radovan Harach)
Ďakujem Ti veľmi pekne a držím palce do ďalších ultratrailových pretekov!